Montaż rekuperacji

Montaż rekuperacji

Montaż rekuperacji zaczynamy zawsze od zaprojektowania systemu lub korzystamy z dostarczonego przez Państwa projektu. Kolejną czynnością jest kompleksowa wycena urządzenia wraz z montażem. Po akceptacji przez Państwa naszej oferty przystępujemy do ustalenia terminu montażu – najbardziej korzystnego dla obu stron. Montujemy zawsze zgodnie z projektem. Staramy się działać profesjonalnie, a nie na zasadzie: „tylko żeby działało”. W momencie podjęcia decyzji o montażu rekuperacji, liczą się Państwo z poniesieniem kosztów – warto więc sprawdzić kompetencje oraz referencje firmy instalacyjnej.

 

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja jest to odzysk ciepła ze zużytego powietrza wywiewanego z pomieszczenia w celu wstępnego podgrzania świeżego powietrza wtłaczanego do pomieszczenia. Powietrze nawiewane jest przepuszczone przez filtry, które odpowiadają za pozbawienie powietrza, którym oddychamy wszelkich insektów, drobinek kurzu oraz większych zanieczyszczeń.
W miesiącach, gdy w domu włączamy ogrzewanie zaciągane z zewnątrz zimniejsze powietrze jest ogrzewane powietrzem wywiewanym z pomieszczeń Odbywa się to bez kontaktu powietrza zużytego z powietrzem świeżym. Stąd odzysk ciepła z wentylacji i wymierne oszczędności na ogrzewaniu.

 

Montaż systemu rekuperacji – na czym to polega?
Montaż rekuperacji polega na montażu kanałów wentylacyjnych w miejscach niewidocznych dla mieszkańców. Wykorzystujemy do tego wszystkie puste przestrzenie na obiekcie. Największa siatka kanałów najczęściej położona jest na poddaszu nieużytkowym, skąd przechodzi na niższe poziomy domu. W domu piętrowym, kanały muszą zostać również doprowadzone do pomieszczeń na niższych kondygnacjach. W domu z rekuperacją wszystkie pomieszczenia można wentylować oprócz garażu i kotłowni (brak takiej potrzeby).
Kanały wentylacyjne z poddasza schodzą na niższe kondygnacje domu poprzez przewierty w stropie. Kanały na niższych poziomach najczęściej maskujemy w sufitach podwieszanych.
Na etapie budowy domu przewody wentylacyjne mogą zostać zalane w konstrukcji wylewki, ponieważ mają bardzo małe średnice.
Kanały wentylacyjne stalowe muszą mieć odpowiednio dobrane średnice, by można było nimi przetransportować zakładaną ilość powietrza. Powinny być zaizolowane właściwą grubością wełny mineralnej.

Prowadzenia kanałów wentylacyjnych – jak oraz gdzie?
Mądre rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych oznacza takie wytyczenie tras ich prowadzenia, żeby powietrze, które będzie nimi dostarczane w dwóch kierunkach przepływało cicho oraz wydajnie wentylując całą objętość pomieszczenia, penetrując każdy jego zakamarek. Tylko taka metoda wentylacji zagwarantuje pełną funkcjonalność.
Całkowicie można ukryć instalacje wentylacyjne wykonane na przewodach o małych średnicach. Usytuowanie kanałów we wszystkich możliwych wnękach pozwoli na ich całkowite ukrycie. Kanały na poddaszu użytkowym można schować w ściankach kolankowych.

 

Dobór mocy rekuperatora
Sercem układu jest rekuperator czyli centrala wentylacyjna, która odzyskuje ciepło. Kanały wentylacyjne stanowią jedynie „układ krwionośny” systemu rekuperacji. Wybór odpowiedniego rekuperatora o właściwej mocy jest sposobem na skuteczną i energooszczędną wentylację. Jeżeli centrala będzie zbyt słaba, aby przetransportować potrzebną ilość powietrza, to niestety we wnętrzach odczuwać będziemy duszność oraz nieświeże powietrze.

 

Skontaktuj się z nami i zapytaj ekspertów. Wybierzemy dla Ciebie optymalne rozwiązanie!

Call Now Button